Det finns över tusen campingar i Sverige och de flesta följer ett givet mönster. Men det finns undantag. En sådan plats fann Campingpkollen i fiskeläget Skärså norr om Söderhamn.
Jag noterar att det finns eluttag vid spegeln och både tvål och papper att torka händerna på. Jag är ingen älskare av varmblåsapparater som finns även på de exklusivaste campingplatser.
Utanför huset hittar vi tömningsplats för husbilar och även vattenslang så att dessa kan fylla på färskvatten. Tömningsplatsen för latrin och spillvatten finns i en liten bod med tre väggar.
Handikappanpassning- 4 poäng
Bredvid receptionen har det gjorts en ramp som gör att man kan komma in med rullstol till en separat handikapptoalett utan dusch.
Skötsel av gemensamma anläggningar - 7 poäng
Vi vårt oväntade besök är servicehuset mycket rent och prydligt, Runt grillplatsen står det däremot en massa saker, det ser lite skräpigt ut. Får ändå en känsla av att detta hör till naturcampingens image.
Lekplats 0 poäng
Någon arrangerad lekplats finns inte. Borka menar att sådana är förknippade med regler och ett stort ansvar. Här i skogen får barnens fantasi komma till sin rätt i leken.
Säkerhet - 7 poäng
Några bekymmer om fyrametersregler finns inte. Naturen gör att alla står en bit ifrån varann. Det är bara några få platser nära servicehuset där man står lite tätare. När jag senare frågar Borka varför han inte har några brandsläckare pekar han just på det faktum att ekipagen står så långt ifrån varann. Det är otroligt att denna enkla anläggning har låsta elskåp av bästa kvalitet. Sådana elskåp är inte ovanliga på svenska campingplatser men få ser till att hålla dem låsta. Det känns tryggt att Borka bor på platsen och om natten kan ingen köra in över bron.
Miljö - 5 poäng
Borka beklagar att han inte kan erbjuda källsortering av våra sopor, men kommunen har sagt att allt skall samlas i någon av de tre soptunnorna som är av en lite större sort.
I ett stort rött hus nere vid bryggan var man specialister på att lägga in strömming, men receptet var hemligt. Så hemligt, att när innehavaren dog för 27 år sedan var det bara att lägga ner tillverkningen. Det var då Albertina föddes, restaurangen alltså. Sedan dess är Restaurang Albertina vida känd för sin goda mat och kanske ännu mer för sitt oslagbara läge.
Han säljer god korv också, vitlöks- eller renkorv ligger i kylskåpet. På ett par andra platser i byn ser vi kylskåp stående längs vägen. Samma princip gäller, varsågod och ta och lägg pengarna i en burk. I kylskåpen finns färsk fisk och rökt fisk.
Borka har några konserver som första hjälpen om någon kommer med tomt kylskåp. Och kommer man i juli månad som vi gör, så är skogen full av blåbär, lingon och hallon.
Jag betalar 140 kronor för en plats med el och konstaterar snabbt att det är mindre än vad jag betalat på åtminstone två ställplatser på kontinenten tidigare under året. När jag frågar Borka om det kostar något extra att duscha, ser han nästan förvånad ut. Det är klart att det ingår.
Jag säger inte att Skärså Camping är värd en omväg, men helheten med det lilla fiskeläget är en del av Sverige som går rakt i hjärtat.
CAMPINGKOLLENS BETYG
Skalan är 1 - 5 och 5 utgör godkänt men inte mer:
Läge 7
Service 9
Standard på gemensamma anläggningar 6
Handikappanpassning 4
Skötsel av gemensamma anläggningar 7
Lekplats 0
Campingtomt/uppställningsplats 8
Säkerhet 7
Miljö 5
Helhet 7
Summa poäng: 60
Fakta:
FC 213 Skärså Camping
Svartvik 3627
826 91 Söderhamn
Tel. 0270-320 50
Hemsida: www.skarsa.rutinkonsult.se/camping/index.htm
Antal platser: 38
Pris per dygn: 140 kronor inklusive el/varmvatten
Öppet: 1/1 - 31/12
Campingkollen har granskat och poängsatt svenska campingplatser sedan 2006.
Läs mer
Av: Catharina Höglund Foto: Lars-Åke Höglund
Anmäl dig till Husvagn & Campings nyhetsbrev så får du de senaste nyheterna i din mailkorg - varje månad.
I campingkatalogen hittar du information om öppettider, priser, service och mer. Du kan även betygsätta campingplatser.
Gå till Campingkatalogen