Den lilla ångbåten "Hamfri" glider förbi, det nypolerade träet blänker och röken stiger ur skorstenen. Strax efter kommer en grupp kanotister i färgglada kläder. Ja, i juli är det fullt liv på Dalslands Kanal. Vi har slagit läger på Håveruds Camping som ligger utmed kanalen.
Läge - 7 poäng
Tittar du i turistbroschyrer om Dalsland, så nämns inte Håveruds Camping, men vi fann den i Campingkatalogen som FC339. Det är uppenbart att fler har informerat sig för när vi kommer hit, så kniper vi en av de sista platserna. Det är dessutom gott om gäster från Holland, Tyskland och Norge. Campingen ligger alldeles vid Dalslands kanal och du har inte bara närheten till den populära vattenvägen utan till en rad turistaktiviteter, såsom hantverk och konst, restauranger och försäljning av lokala delikatesser. Du har cirka fyra mil till Åmål eller Vänersborg, och du befinner dig i ett landskap som kanske mer än något annat satsat på kanotfärder och friluftsliv.
Service - 6 poäng
Campingen drivs av ortens idrottsförening, men någon reception med bemanning har man inte. På ett anslag på servicehuset berättas att campingvärden kommer förbi varje ekipage på morgonen och på kvällen. Man kan också gå till Turistcentret på andra sidan bron, och där tar man emot betalning. När vi äter middag på kvällen kommer campingvärden förbi, och vi visar vårt kvitto samtidigt som vi får en trevlig pratstund.
Standard på gemensamma anläggningar - 7 poäng
Den gemensamma anläggningen består helt enkelt av ett litet rött hus. I detta hus ryms dam- respektive herrtoaletter med duschar. Här finns också kombinerat kök och tvättstuga, latrintömningsrum och handikapptoalett. Invändigt möts vi av vitt kakel och klinkers. Det är mycket fräscht. Det saknas tömningsplats för fasta tankar. Femkronor gäller som betalning i duschen.
Skötsel av anläggningen - 7 poäng
Vad vi förstår så handlar det om ideella krafter som sköter campingen. Men det innebär inte att det sköts sämre. Vid vårt besök är det rent och fint ute på campingen och likadant är det inne i servicehuset.
Campingtomt - 7 poäng
I princip handlar det om uppställning på grus. Platserna är rymliga och mellan raderna har gräsridåer lämnats.
Säkerhet - 5 poäng
Vid servicehuset finns en brandsläckare väl synlig från uppställningsplatserna. Elskåpen är låsbara och placerade så att man slipper dra sladdar över området. Campingen är inte inhägnad och har inga vakter, men miljön signalerar en sorts trygghet.
Miljö - 2 poäng
Några speciella arrangemang för miljön finner vi inte. Men det finns en glasbehållare vid soptunnorna, och det är dessutom rent och snyggt omkring dessa.
Handikappanpassning - 7 poäng
I servicehuset finns en handikapptoalett med dusch och larmanordning. Asfalterad gång fram till huset.
Lekplats - 1 poäng
Akvedukten i Håverud är nog inte ett resmål som lockar barnfamiljer, och det märks. På campingen finns bara en linbana till barnens förströelse. Ett annat trevligt barnnöje är att fiska mört från bron.
Helhet - 8 poäng
Håveruds Camping är en sommaranläggning, och det är som sådan den skall bedömas. Här är nog ganska öde när inte livet på Dalslands kanal är i full gång. Men när vi kommer en dag i juli är det massor av turister och vi förströr oss länge med att bara gå och titta på allt. I det stora Turistcentrat finns Turistbyrån, där du också kan boka kanalturer. I huset som är jättestort är det också en utställning om Västra Götaland och näringar på bygden, butik med souvenirer och fritidskläder, godisförsäljning och ett kommersiellt lekland som består av uppblåsbara hoppborgar av olika slag. "Kämpegöj" säger ett par glada norska guttar när vi tittar in och kollar. Pris för en timma är 50 kronor, fast då ingår en glass också.
Huvudnumret att titta på är förstås slussen och den märkliga akvedukten. Akvedukten byggdes 1865-68 och är en 32,5 meter lång u-formad stålbalk upplagd på plintar över forsen. Det är en märklig syn att kanske se ett husvagnsekipage högt uppe på landsvägen och strax under länståget, samtidigt som en turistbåt glider genom akvedukten. Museet om kanalens historia och livet i Håverud är välgjort och trevligt. Det är också kul att titta in i butikerna med hemslöjd, lokala matspecialiteter och antikt. Och blir du hungrig finns flera restauranger och café.
På kvällen promenerar vi utmed sjön Spången. Det är ett par kilometer till det nedlagda pappersbruket Åsensbruk, där vi vänder. Vi mår så gott i den ljusa sommarkvällen, där vattnet ligger som en spegel och smultronen lockar oss till små stopp. Hade vi gått över bron vid campingen, kunde vi ha gått ända fram till slussen i Upperud. Dit är det cirka två kilometer och hade det varit på dagen kunde vi fortsatt till det fantastiska Hanverksmuseet 500 meter längre bort. Hantverkshuset har produkter från ett hundratal hantverksföretag. Det här är en sommarcamping som du kan trivas på.
(Ur H&C nr 7/2011)
Campingkollens betyg:
Skalan är 1-10 där 5 utgör godkänt men inte mera
Läge - 7 poäng
Service - 6 poäng
Standard - 7 poäng
Skötsel - 7 poäng
Tomt - 7 poäng
Säkerhet - 5 poäng
Miljö - 2 poäng
Handikappanpassning - 7 poäng
Lek 1 poäng
Helhet - 8 poäng
Summa: 57 poäng
FAKTA
FC 339 Håveruds Camping
Håfreströms IF, Kansliet
464 40 Åsensbruk
Tel. 0530-307 70
Fax 0530-307 70
Hemsida: www.hafrestromsif.se
Mailadress: hafrestromsif@telia.com
Öppet 1/5 – 31/8
Pris: 200 kronor för en elplats
Husvagn & Camping har testat och betygsatt svenska campingplatser sedan 2006:
Läs om fler betygsatta campingplatser här
I Vimmerby påminns man överallt om Astrid Lindgrens böcker och dess karaktärer. Karaktärs-hotellet är ett bevis och vid detta hotell ligger också en camping som vi har kikat lite närmare på.
Vilken är egentligen den bästa campinganläggningen? Beroende på vem eller vilka man frågar kommer också svaren att vara olika. Vår testpanel, de multirutinerade Catharina och Lars-Åke Höglund, har testat hundratals olika campingplatser med varierande betyg. I denna artikel har vi kikat på de som fick högst betyg vid deras besök. Kanske är det någon av dessa som lockar att möjligtvis prova något nytt 2022?
Man skulle kanske kunna säga Kalmars Riviera, för Vita Sands Camping söder om Kalmar är ett riktigt paradis för badtokiga.
Näshulta Camping eller Österby Camping, välj det du vill för det handlar om samma plats. En liten sörmländsk pärla som erbjuder billig övernattning och kanske ett dopp i sjön.
Om du har suttit en sommarkväll på kanalbanken vid Vassbacken, då vet du hur härligt det kan vara. Här på Göta kanals västgötasida fann vi en liten men välutrustad campingplats.
Caravan Club of Sweden är en av Sveriges största campingägare. I Norberg har klubben en plats där de också välkomnar andra campare än bara medlemmar. Klubbplatser präglas ofta av något speciellt, så också Norbergs.
Björn Ferry talar varmt om Storuman i allmänhet. Vi gör detsamma om Storumans Camping. En mysig anläggning med närhet till både Blå Vägen och Inlandsvägen.
I Arvidsjaur möts de kända turiststråken Inlandsvägen och Silvervägen. Då kan många behöva övernattningsplats. Vi har kollat campingen.
Ivö Camping är öppen hela året, men det är på sommaren som platsen blommar upp och den svenska idyllen blir påtaglig. Vad sägs om bad, glass eller en cykeltur längs stengärdesgårdar och blommande ängar?
Fram till slutet av 1800-talet hette Ockelbo Ugglebo och i den numera ganska kända orten har vi hittat en förträfflig camping.
Gräsöbadens Familjecamping i Öregrund är verkligen sinnebilden för hur en campingplats bör se ut. Här är tomterna rymliga, raderna inte alltid raka och naturen mycket vacker. Vi har kollat faciliteterna och annan service.
Barnen jublar på bryggan när en rejäl krabba slagit sina klor om betet och går att dra upp. Kan det bli mer Bohuslän än så? Scenen utspelar sig på Wiggersvik's Camping & Stugor, där man kan njuta av klippor och hav.
Till Mariefreds Camping har människor sökt sig sedan vi campade med tält och inget annat. Denna vackert belägna plats känns som urtypen för en svensk sommarcamping.
Sotenäs kommun torde vara Sveriges mest besökta. För det är väl få som inte beträtt Smögens brygga eller njutit av de vidunderliga utsikterna i dess närhet. En av de många campingplatserna i området heter Johannesvik, ett anrikt ställe.
Sjörikt är det både norr och söder om Karlskoga och det är i norr som du hittar Lunedets Camping. En klassisk svensk camping med egen badplats.
Få de senaste nyheterna från Husvagn & Camping direkt i din inkorg!
Beställ din prenumeration online och få tillgång till allt material inklusive vår databas på över 500 tester.
I din prenumeration ingår även digital e-tidning här på sajten eller på din iPad och Android-platta.
6 nr för endast 349kr - klicka här
Här hittar du 640 fristående campingplatser och 767 ställplatser över hela Sverige. Här krävs inget campingkort för att övernatta. Du hittar även 303 campingplatser anslutna till SCR, Sveriges Camping- och Stugföretagares Riksorganisation.
Saknar vi din favoritcampingplats?
Tipsa oss!
Köp Campingkatalogen!
Få Campingkatalogen bekvämt hemskickad, köp här.
Det finns /pärlor/ här är en höjdare.
Det ser ut som Lasse Kroner och hans tvillingbrorsa på bilden.