I slutet av augusti och september inviger Sveaskog två nya Ekoparker i norra Sverige. Totalt är det 11 000 hektar skogslandskap där naturvård och friluftsliv ska styra utvecklingen.
Först ut är Maunuvaara, som är ett 7 900 hektar stort skogslandskap tre mil nordväst om Tärendö i Norrbotten. Området präglas av stora myrar och höga berg och är i princip opåverkat av de två senaste istiderna. Här finns både utter och björn och enligt Sveakog är det ett bra utflyktsmål för dig som gillar att vandra och plocka blåbär och hjortron.
Det andra området är Grytaberg tre mil norr om Edsbyn i Hälsingland. Det är 2 700 hektar stort och är enligt Sveaskog ett typiskt hälsingelandskap, med skogklädda berg, skogar, forsar, vidsträckta myrar och blomstrande ängar. Grytaberg blir Sveaskogs 27:e ekopark.
Foto: Erik Nyberg
Racer heter den nya, 90 meter långa vattenrutschbanan som kommer att stå klar lagom till Skara Sommarlands premiär den 2 juni.
Den 21 april öppnades Atlas Copcos gruva i Sickla strax utanför Stockholm för allmänheten. En gruva som har anor från 1800-talet.
Husvagn- och husbilstillverkaren Polar ingår numera ett nära och långsiktigt samarbete med turismföretaget Grönklittgruppen.
Bromölla Camping vid Ivösjöns strand kommer inom en snar framtid att renoveras.
Polar expanderar sitt återförsäljarnät genom två nya återförsäljare i Brunflo respektive Birsta.
Med en 1 200 kvadratmeter stor butik och verkstad i Sundsvall öppnar Birsta Husbil AB upp dörrarna fredagen den 13 april.
Anmäl dig till Husvagn & Campings nyhetsbrev så får du de senaste nyheterna i din mailkorg - varje månad.
I campingkatalogen hittar du information om öppettider, priser, service och mer. Du kan även betygsätta campingplatser.
Gå till Campingkatalogen