2011 fyller husvagn- och husbilstillverkaren Dethleffs 80 år och i samband med mässan Caravan Salon i Düsseldorf firade man detta med att visa upp sin jubileumsvagn.
Det handlar om en mycket speciell husvagn med ett inre vi på Husvagn & Camping sällan sett maken till. Dels är det en djärv färgsättning med svart och vitt men framför allt har den en ytfinish som för tankarna vidare till superlyxiga yatcher.
Det är så blankt på bänkytor, skåpluckor och lådförstycken att man inte behöver en spegel för att kamma sig. På utsidan ser vagnen ut att flirta lite med en trendig retrostil via ett brett, brunt band i vagnens midjehöjd.
Racer heter den nya, 90 meter långa vattenrutschbanan som kommer att stå klar lagom till Skara Sommarlands premiär den 2 juni.
Den 21 april öppnades Atlas Copcos gruva i Sickla strax utanför Stockholm för allmänheten. En gruva som har anor från 1800-talet.
Husvagn- och husbilstillverkaren Polar ingår numera ett nära och långsiktigt samarbete med turismföretaget Grönklittgruppen.
Bromölla Camping vid Ivösjöns strand kommer inom en snar framtid att renoveras.
Polar expanderar sitt återförsäljarnät genom två nya återförsäljare i Brunflo respektive Birsta.
Med en 1 200 kvadratmeter stor butik och verkstad i Sundsvall öppnar Birsta Husbil AB upp dörrarna fredagen den 13 april.
Anmäl dig till Husvagn & Campings nyhetsbrev så får du de senaste nyheterna i din mailkorg - varje månad.
I campingkatalogen hittar du information om öppettider, priser, service och mer. Du kan även betygsätta campingplatser.
Gå till Campingkatalogen