Niesmann+Bischoff fyller 30 år och det firas med en ny modell av lyxhusbilen Flair. Modellerna som kommer att premiärvisas i Düsseldorf senare i år beskrivs som en Arto i Flairkostym. Arto är insteget till Niesmann+Bischoffs lyxhusbilsvärld.
Husvagn & Camping fick möjlighet att närmare bekanta sig med den nya modellserien vid en pressvisning På Nürburgring den 17och 18 maj. Bilen, eller rättare sagt bilarna, är byggda på chassi från Iveco. De sex olika modellerna går under beteckningen 710iCW, 710iW, och så vidare upp till Flair 800iLW. Den kommer i två karosslängder, från 827 centimeter på de två bilarna i 700-serien till 877 centimeter som gäller för de fyra bilarna i 800-serien.
Detta är välutrustade och till synes mycket välbyggda bilar med tystnad som sin kanske främsta tillgång. Lyxnivån överträffas bara av Flairbilarna i 1000-serien. Prisnivåerna däremot ligger över Artobilarna som kostar från cirka 1,2 miljoner.
-Vi vill med den nya serien fylla upp luckan mellan våra Artobilar och de mer påkostade Flairbilarna berättar Cécile Rouesné, exportchef på Niesmann+Bischoff, för Husvagn & Camping.
För att Niesmannbilarna skall vara så körsäkra och pålitliga som möjligt har man tagit hjälp av Bonk Motorsport, ett välrenommerat bilsportföretag verksamma inom tysk bilsport. De har jobbat med bland annat kylningen av bilens bromsar och av motorn. Man har tillbringat många timmar med att analysera och förbättra bilarna, dels på vägar i Alperna (Grossglockner) och dels på Nürburgring.
Bonk Motorsport förklarar varför bromsarna behöver bättre kylning.
Resultatet är imponerande. Runt den av sportbilar belamrade Nordslingan på den berömda banan, flög Niesmann Arto likt valar i en flock delfiner.
Husbilar på ringen är ingen vanlig syn.
Spårvidden fram är breddad med cirka tio centimeter och kylningen av såväl bromsar som motor på den 5 470 kilo (6,7 tons totalvikt) tunga bilen är effektivare än när bilen första lämnade fabriksanläggningen i Polch, i närheten av banan. Bonk Motorsport har gjort en hel del ändringar under huven och i bilens grill, dels för att få in mer luft i hjulhusen och dels för att luften snabbare skall passera motorutrymmet. Att bilarna är tysta beror också på att man lagt in ett värme- och ljudisolerat trägolv hela vägen fram till torpedväggen, mellan motor och kupé.
Utrustningen är lika fin som väghållningen, det vill säga optimerad. För vinterbruk och för komfort. Bland annat har man lagt in 300 liter färskvattentank i det uppvärmda utrymmet mellan golven, och där hittas också den 250 liter stora gråvattentanken. Vill man så kan man också få en så kallad fekalietank för toaletten. Bilen har luckor för viktig service och extra stuvutrymmen både på utsidan och i golvet på insidan.
Flair 700- och 800-serien är 240 centimeter breda, drivs av en treliters 170 hästars motor, som via en sexväxlad manuell låda för drivkrafterna till de tvillingmonterade bakhjulen. Vändcirkeln är cirka 13,5 meter i diameter och max släpvikt är 3 500 kilo. Bilarna kommer till Sverige efter att Elmiamässan har gått av stapeln (8-11 september) och de är inte prissatta när detta skrivs.
Racer heter den nya, 90 meter långa vattenrutschbanan som kommer att stå klar lagom till Skara Sommarlands premiär den 2 juni.
Den 21 april öppnades Atlas Copcos gruva i Sickla strax utanför Stockholm för allmänheten. En gruva som har anor från 1800-talet.
Husvagn- och husbilstillverkaren Polar ingår numera ett nära och långsiktigt samarbete med turismföretaget Grönklittgruppen.
Bromölla Camping vid Ivösjöns strand kommer inom en snar framtid att renoveras.
Polar expanderar sitt återförsäljarnät genom två nya återförsäljare i Brunflo respektive Birsta.
Med en 1 200 kvadratmeter stor butik och verkstad i Sundsvall öppnar Birsta Husbil AB upp dörrarna fredagen den 13 april.
Anmäl dig till Husvagn & Campings nyhetsbrev så får du de senaste nyheterna i din mailkorg - varje månad.
I campingkatalogen hittar du information om öppettider, priser, service och mer. Du kan även betygsätta campingplatser.
Gå till Campingkatalogen
Kanbli väldigt intressant,dåjag står i begrepp att byta vagn..Tommy Edling
Jaaa,Blev en Burstner Elegante 810 G 2011. Jag är helnöjd efter 400 mil...Tommy Edling
DET BLEV EN LMC 720 3,0 AUT