Husvagn & Camping är på plats på Fritid 2012 i Kristinehamn.
I morse fick vi fick möjlighet att ta en liten förhandstitt på några av mässans nyheter.
Här kommer ett litet smakprov!
Knaus Südwind 790 UFK, 580 EU (bara 2.30 bred) och 580 UE. Trerummaren, resevagnen och storsäljaren kan vi kalla dem.
Weinsberg fortsätter sin satsning på barnfamiljerna och visar upp sin stora åttabäddars CaraOne i Kristinehamn.
Färska siffror från SCB (Statistiska Centralbyrån) visar att campingsemestern står stark som svenska folkets semesterfavorit trots det dåliga sommarvädret förra året.
Volvo har tagit fram ett svänghjul som hjälper till att driva bilen och sparar upp emot 25 procent bränsle.
Prisbelönta, brittiska Fifth Wheel Company fortsätter med innovativa byggnationer och idéer. Nu lanserar de den första husvagnen som är byggd i Storbritannien med slide-out-funktion.
Lexus breddar motorprogrammet och lanserar nya GS 300h. Modellen blir en av de mest energieffektiva i klassen, med lågt koldioxidutsläpp.
Med utökad räckvidd, 19 mil på en laddning, och flera strategiskt placerade snabbladdarstationer, köps alltfler helt elektriska Nissan Leaf i Norge.
Anmäl dig till Husvagn & Campings nyhetsbrev så får du de senaste nyheterna i din mailkorg - varje månad.
I campingkatalogen hittar du information om öppettider, priser, service och mer. Du kan även betygsätta campingplatser.
Gå till Campingkatalogen