Först i Europa att bli godkända av Mercedes

En stor del av familjen Engstrand var på plats när nya HymerCenter i Lomma hade öppet hus. Längst bak, från vänster: Aner, Marcus med sonen Simon, Fredrik och Anna. Längst fram Gunilla och Fredriks dotter Adele. Christopher saknas på bilden.

Först i Europa att bli godkända av Mercedes

Nyinvigda HymerCenter i Lomma är en unik anläggning. De är nämligen först i Europa att vara godkänd av Mercedes.

Publicerad

– Enligt Mercedes är vi den första husbilsförsäljaren i Europa som är auktoriserade för att också utföra service på företagets vans och de Mercedes-chassin som Hymer använder, berättar Marcus Engstrand, eftermarknadschef på HymerCenter under premiärvisningen av den nya anläggningen i Lomma, norr om Malmö.

Satsningen i Lomma drog i gång för sex år sedan och i våras öppnades den helt nybyggda anläggningen.

– Redan från början var målsättningen att vi skulle ge full service till våra kunder, säger Aner Engstrand, som startade företagets första försäljningsställe i Örebro, för mer än 50 år sedan. 

Aner har länge drivit principen att de som köper husbil ska ha tillgång till all service för sina fordon på ett och samma ställe. När det gäller Fiat, som tidigare dominerade stort, var det en förhållandevis enkel process.

– Mercedes har definitivt högre krav för auktorisering, säger Marcus. Vi har bland annat investerat i en speciell lyft, som Mercedes kräver, diagnosutrustning och andra specialverktyg. Dessutom går alla våra mekaniker igenom en skräddarsydd utbildning för att få arbeta med deras fordon.

Verksamheten i Lomma öppnade alltså redan i våras, men den 20 oktober arrangerades ett öppet hus för leverantörer och andra inbjudna gäster. Nya HymerCenter är en toppmodern anläggning där Aner Engstrand och hans familj samlat sin långa erfarenhet av husbilsförsäljning i en fastighet utvecklad för både dagens och morgondagens krav. Förutom utställningshall, verkstad, servicelokal och lager finns bland annat ett speciellt rum för överlämning av husbilar till kunder.

– Där får våra kunder möjlighet att i lugn och ro gå igenom alla funktioner och finesser i sina nya fordon, berättar Marcus. Jag är säker på att det kan bidra till att man får mer glädje av sin husbil.

Speciallyft som Mercedes kräver är på sin plats.

  • First Camps tredje i Norge

    First Camps tredje i Norge

    First Camp fortsätter att satsa i Norge och gör nu sitt tredje förvärv i Bø Camping, vilket blir campingkedjans andra destination i regionen Telemark.

    Nyheter Redaktionen, 2023-03-01 07:16

  • Campcation samarbetar med Bingolotto

    Campcation samarbetar med Bingolotto

    Campcation, bokningssidan för camping- och ställplatser arbetar ihop med Folkspel. Framöver kan Bingolottos vinnare välja bland hundratals naturnära boenden över hela Norden.

    Nyheter Redaktionen, 2023-02-28 07:11

  • Två triumfer för Hymer Group

    Två triumfer för Hymer Group

    En internationell expertpanel har sagt sitt och det innebar två triumfer i kategorin Excellent Product Design vid den årliga tillställningen German Design Award.

    Nyheter Redaktionen, 2023-02-27 07:07

  • Destinationstorg lanseras på Elmia

    Destinationstorg lanseras på Elmia

    Till 2023 lanseras Destinationstorget på Elmia Husvagn Husbil. En samlingsplats för olika destinationer och reserelaterade utställare. Mässarrangörens samarbetspartner i detta projekt är FREEDOMtravel.

    Nyheter Redaktionen, 2023-02-24 07:02

  • Lyft för Ecovip

    Lyft för Ecovip

    Till säsongen 2023 introducerar italienska Laika en rad förbättringar på den populära, halvintegrerade serien Ecovip.

    Nyheter Redaktionen, 2023-02-23 07:57

  • Rättvisare skatt på nya husbilar prioriteras

    Rättvisare skatt på nya husbilar prioriteras

    En rättvisare beskattning av nya husbilar står överst på prioriteringslistan för HRF:s (Husvagn- och Husbilsbranschens Riksförbund) nyvalde ordförande Per Nilsson.

    Nyheter Redaktionen, 2023-02-22 07:06

  • Nybygge i Järvsö

    Nybygge i Järvsö

    På ett av Järvsös bästa lägen i direkt anslutning till barnområdet vid Järvsöbackens norra skidområde byggs nu Alpterrassen. En etablering på tolv lägenheter där barnfamiljer är i fokus.

    Nyheter Redaktionen, 2023-01-27 07:33

  • Spännande boende i Borås

    Spännande boende i Borås

    Efter en sommar med den högsta beläggningen på många år storsatsar nu Borås camping med ett nytt och unikt boende – två glaskupoler.

    Nyheter Redaktionen, 2023-01-26 07:27

  • First Camp växer i Danmark

    First Camp växer i Danmark

    Campingkedjan First Camp, fortsätter att växa. Nu har de gjort sitt tionde förvärv i landet då de förvärvar Århus Camping på Jylland.

    Nyheter Redaktionen, 2023-01-25 07:19

  • Hon vill se tryggare rastplatser

    Hon vill se tryggare rastplatser

    Nästan varannan bilist, 45 procent, känner otrygghet inför att stanna på en rastplats under kvällstid. Nu vill Caroline Drabe, vd på Riksförbundet M Sverige, se ökade trygghetssatsningar.

    Nyheter Redaktionen, 2023-01-24 08:14

  • Mycket nytt i ny lokal

    Mycket nytt i ny lokal

    Alla vet att det råder stort brist på nya husbilar hos många återförsäljare. Emellertid finns det alltid undantag – som i den nya lokalen hos Autohallen i Karlstad.

    Nyheter Redaktionen, 2023-01-23 06:52

  • Här är vinnaren av Stora Turismpriset 2022

    Här är vinnaren av Stora Turismpriset 2022

    Priset som har delats ut 29 år i rad, har denna gång tilldelats Pater Noster i södra Bohuslän.

    Nyheter Redaktionen, 2023-01-20 06:47

  • Ny ordförande i HRF

    Ny ordförande i HRF

    På Husbil- och husvagnsbranschens Riksförbunds (HRF) årsmöte valdes Per Nilsson till ny ordförande.

    Nyheter Redaktionen, 2023-01-19 07:43

  • Succémässan i Kista fortsätter – och växer

    Succémässan i Kista fortsätter – och växer

    Kistamässan i Stockholm kommer att inleda 2023 med det tunga artilleriet – husbilar. Det har nämligen blivit klart att arrangemanget Husbil Stockholm hålls här 31 mars–2 april.

    Nyheter Redaktionen, 2023-01-18 07:28

  • Försäljning: Här är länderna som är topp tio i Europa

    Försäljning: Här är länderna som är topp tio i Europa

    Hur såg registrerings-statistiken ut för nya husvagnar och husbilar under fjolåret? Har Sverige måhända två topplaceringar sett till hela den europeiska marknaden?

    Nyheter Redaktionen, 2022-12-23 06:05

Nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna från Husvagn & Camping direkt i din inkorg!


Första intryck

Senaste

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Facebook

Följ Husvagn & Camping på Facebook

Tidningen för dig som har husvagn eller husbil

Prenumerera på Husvagn & Camping


Beställ din prenumeration online och få tillgång till allt material inklusive vår databas på över 500 tester.
I din prenumeration ingår även digital e-tidning här på sajten eller på din iPad och Android-platta.

6 nr för endast 349kr - klicka här

Campingkatalogen

1711 camping- och ställplatser, vilken är din favorit?

Här hittar du 638 fristående campingplatser och 770 ställplatser över hela Sverige. Här krävs inget campingkort för att övernatta. Du hittar även 303 campingplatser anslutna till SCR, Sveriges Camping- och Stugföretagares Riksorganisation.

Saknar vi din favoritcampingplats?
Tipsa oss!

Köp Campingkatalogen!
Få Campingkatalogen bekvämt hemskickad, köp här.

Jämtland
  • Husvagn & Camping 2023-04

  • Husvagn & Camping 2023-03

  • Husvagn & Camping 2023-02

  • Husvagn & Camping 2023-01

  • Husvagn & Camping 2022-12

  • Husvagn & Camping 2022-11

  • Husvagn & Camping 2022-10

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Pyramidvägen 7, 16991 Solna, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206