Textstorlek

Hem » Recept » Isländsk fisksoppa

Isländsk fisksoppa

Publicerad 2010-03-17 13:29

Fisksoppa är kanske inte det första du tänker på när det är dags att laga mat i husvagns- eller husbilsköket. Men det går alldeles utmärkt. Det här är en isländs variant med tomater - och persikor!

Typ: Varmrätter
Svårighetsgrad: Enkel
Portioner:

Ingredienser:

1 gul lök
2 vitlöksklyftor
2 dl fiskbuljong
2 dl grönsaksbuljong
1 burk krossade tomater
1 burk konserverade persikor
1,5 dl vispgrädde
0,5 kg vit fisk
ca 1 hg skalade räkor

olivolja, salt, peppar

Hacka löksorterna och fräs dem gyllengula i olivoljan, smula ner en halv fiskbuljongtärning och en halv grönsaksbuljongtärning och späd med 4 dl vatten.

Tillsätt tomaterna och låt alltsammans småkoka cirka 20 minuter. Tillsätt skurna bitar av väl avrunna persikor och tinad fisk. Jag använde en hajfiskfilé som finns i frysen på exempelvis ICA. Låt småkoka cirka fem minuter, tillsätt grädden och smaka av. Rör ner räkorna precis innan serveringen. Sedan räkorna kommit i kan soppan hettas upp men får inte koka.

Fler recept på varmrätter

Av: Catharina Höglund Foto: Lars-Åke Höglund

On
Off

0 kommentarer

Nyhetsbrev

Anmäl dig till Husvagn & Campings nyhetsbrev så får du de senaste nyheterna i din mailkorg - varje månad.

Ja, jag är 16 år eller äldre och vill även få information från Husvagn & Camping/Egmont Tidskrifter och deras samarbetspartners.

Sök tester

Välj husvagn eller husbil, märke och sök bland våra tester

Senaste testerna

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Forum

Detta innehåll är skapat av Husvagn och Campings medlemmar.

Facebook

Följ Husvagn & Camping på Facebook

  • Husvagn & Camping 2012-05

  • Husvagn & Camping 2012-04

  • Husvagn & Camping 2012-03

  • Husvagn & Camping 2012-02

  • Husvagn & Camping 2012-01

  • Husvagn & Camping 2011-12

  • Husvagn & Camping 2011-11

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter