• 2 svar
5:e växeln
2012-08-15 kl 19:21

Har en husbil 02. Nu undrar jag vilken fart som är den lägsta på 5:ans växel som man kan köra utan att förlora smörjnigen på dreven? Är 70 km/t
för låg hasithet? Det är ju måna vägar som har den hastighet som högsta.Jag tycker att det skulle vara bra om man kan kör på 5:ans växel utan att förstöra växellådan.
När vi åker på långresor håller jag c:a 90 km/tim.
Då bli bränsle förbrukningen c:a 0,92 l.p.m.Då är den behaglig att köra och så kan man hållar ungefär samma hastighet som lastbilarna.Det var en bra hastighet på motorvägarna och inte så stressigt med alla omkörningar.
Om jag ökar till 110 km/tim. blir förbruknigen c:a 1,1 l.p.m. Det är en 2,8 tdi motor som sitter i bilen.

2012-08-15 kl 21:33

Jag har fått information att inte under 85 km men absolut inte under 80 km. 5växel är ju en ren överväxel. Men du kan växla ner den ! Kolla bld.se sen rubriken verkstad dom har skrivit lite om 5 an

  • 2 svar

Nyhetsbrev

Anmäl dig till Husvagn & Campings nyhetsbrev så får du de senaste nyheterna i din mailkorg - varje månad.

Ja, jag är 16 år eller äldre och vill även få information från Husvagn & Camping/Egmont Tidskrifter och deras samarbetspartners.

Forum

Detta innehåll är skapat av Husvagn & Campings medlemmar.

Bildalbum

Senaste kommenterade användarbilderna

Första intryck

Senaste

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Forum

Detta innehåll är skapat av Husvagn & Campings medlemmar.

Facebook

Följ Husvagn & Camping på Facebook

  • Husvagn & Camping 2013-05

  • Husvagn & Camping 2013-04

  • Husvagn & Camping 2013-03

  • Husvagn & Camping 2013-02

  • Husvagn & Camping 2013-01

  • Husvagn & Camping 2012-12

  • Husvagn & Camping 2012-11