Kampare (offline)
- Medlem sedan 2011-06-17 18:50
- Senast online 2013-05-19 18:47
Nybliven 60-plussare med dito sambo som bor och verkar i Kinnekulletrakten. Husvagnsåkare sedan 1972 då en engelsk Mardon inköptes och drogs med efter diverse amerikanska åkdon. Har sedan dess provat allt från Paradiso tältvagn till mera fullvuxna saker, Cabby, Knaus och flera Adria.
Bytte så till husbil, en ganska överskattad form av semestrande och ett ytterst tveksamt investeringsobjekt, enligt mitt förmenande. Efter några år konstaterade vi så att detta inte var våran grej. Istället har vi nu hittat tillbaka till en liten lätthanterlig resevagn som känns helt perfekt för våra behov.
Är nämligen inte så överdrivet intresserad av varken husvagnar eller husbilar, mera av möjligheterna som erbjuds när man kan ha ett smidigt boende med sig till intressanta platser och diverse aktiviteter.
Åker gärna till den gudomliga norska västkusten med sina slingervägar och fjordar, men lika gärna nedåt Europa till Tyskland och Österrike. Åland har också sin charm, liksom norra Sverige och inte minst Österlen, men besöker också Ullared och Insjön. En djurpark varje sommar är ett måste!