Hjo camping: Utsikt över Vättern

Publicerad: 2026-03-30   Uppdaterad: 2026-03-29
Mitt i Trästaden Hjo vid Vätterns strand ligger trivsamma Hjo Camping. En välskött anläggning med välkomnande ägare. Närheten till vattnet, naturen och centrum gör detta till en bra plats att stanna för en kortare men även för en längre vistelse.

Läge – 4

Hjo kallas ofta för både ”Trä-staden” och ”Vätterns pärla” – och det med all rätt. Här finner vi pittoreska trähusbebyggelse, sekelskiftesvillor och charmiga kullerstensgator. Alldeles intill Stadsparken, bara ett stenkast från ICA och Apoteket ligger campingplatsen vackert belägen med utsikt över vattnet. I närheten hittar vi även piren med flertalet restauranger, badplats med både sandstrand, badhytter och simbassäng samt härliga promenadvägar.

Gott om plats för bus och lek för den allra yngsta.

Service – 4

Campingen är välskött och fint omhändertagen. Här fixas och fejas ständigt. Det finns två servicehus: det ena med utedisk, kök, toa, dusch, hunddusch samt toatömning, både manuell och gratis Camper Clean. Det andra har toa, familjeduschar, tv-rum, tvättstuga, kök, utedisk, manuell toatömning samt samlingsrum. En större plats för gråvattentömning, latrintömning samt vattenpåfyllning är belägen strax bortom receptionen. Där finns även husbilsplatser med samma förmåner som de som bor ”inne på campingen”. Dessa är öppna året om, har självbetjäning via automat och är något billigare än campingtomterna. Receptionen inhyser även en välsorterad butik med allt från basvaror till nybakat bröd samt pizzeria.

Strax utanför receptionen finns de 18 husbilsplatserna som är öppna året runt.

Standard – 4

Här finns 300 campingtomter, 10 stugor samt 18 husbilsplatser. Alla på jämna, fina och välklippta gräsmattor. Dock inte husbilsplatserna som är på grus. Anläggningen är uppdelad i två delar, med bilväg i mitten. Längst ner finns ett tiotal platser med fri utsikt över Vättern där gästerna kan njuta av vackra soluppgångar.

Den lilla badplatsen och tomterna med utsikt över Vättern.

Tillgänglighet – 4

Båda servicehusen samt receptionen och pizzerian ligger i markplan och är tillgängliga för alla. Själva campingområdet är helt plant. Här finns inte minsta tillstymmelse till backe någonstans, förutom för den som vill bada. Campingens minimala strandremsa ligger nedanför en liten sluttning. Likaså grillplatsen, som skulle behöva en trappa. De små upptrampade stigarna blir väldigt hala vid regn.

Campingtomterna är stora och de allra flesta är på gräs.

Allmänt – 4

Hjo Camping är stor, men den känns ändå liten tack vare de höga häckarna som skapar mindre rum och skärmar av. Eluttagen är på 10 ampere med europakoppling eller 2-stiftskontakt. Kabelvinda är inte tillåtet. Här finns en lång lista med förhållnings-regler, som alla är tydligt uppspaltade i välkomstbroschyren. Barnen har en väl tilltagen lekplats. Fotbollsgolf, frisbeegolf och boule finns för de lite äldre, samt 9-håls äventyrs-golf för hela familjen. En liten dansbana, med upphöjd scen, erbjuder skydd under tak.

Närheten till vacker natur, kulturhistoriska sevärdheter, centrum och bad är en stor anledning till att komma hit. Vi skulle dock önska fler duschar, då det ofta blir kö under högsäsong. 

Pizzeria Viking bjuder på unika kreationer med roliga namn. Vad säga om att testa en Adria, Knaus eller en Polar?  Det finns såklart även hamburgare, kebab och sallad också.

Pizzeria Viking har roliga namn på sina pizzor. Vad sägs om en ”slovensk” Adria med köttfärs, lök och paprika?
Hjo Camping, faktaruta
Rulla till toppen