Hobby Maxia Van 680 ET: Med extra allt

Publicerad: 2025-01-13   Uppdaterad: 2025-01-13
Med ET i modellbeteckningen undrar vi om Maxia Van 680 möjligen är ett UFO? Självklart inte, men väl ett trevligt och välutrustat bygge från tyska Hobby i plåtisformat.

ET har naturligtvis ingenting med filmregissören Steven Spielbergs klassiska kassako från 1982 att göra. I Hobbys värld är det en förkortning av Einzelbetten/Toilette. 

– Maxia Van 680 är en syndigt svart plåtis, som även är klädsam i vitt, berättar marknads-koordinator Mattias Cedwin på Forsbergs Fritidscenter i Hyssna, som har rullat fram bilen till oss. 

Det som sticker ut är den fina formgivningen som du får på köpet med ett VW-chassi. Äktenskapet mellan plåtis och VW är en kombination av nutid och framtid. Rent estetiskt är det vackert. Vid den allmänna bröllopsceremonin på mässan i Düsseldorf 2022 var det blomster, pussar och kramar från alla möjliga håll.

Hobby Maxia Van 680 ET. /// FOTO: Charlotte Hedberg
Provkörningen på slingriga vägar gav resultatet: Fina köregenskaper. Bäst sittkomfort är det i de svängbara hyttstolarna.

Smekmånaden hann knappt påbörjas förrän det var dags för tillökning i den kompakta familjen. På årets CMT-mässa i Stuttgart (tidigt i januari) visade Hobby stolt upp sin nya ”bebis” DT (Dinette/Toilette) med längsgående bäddbar sittsoffa i aktern. En udda planlösning som poppar upp allt oftare på internationella husbilsmässor, men som ännu inte finns tillgänglig hos någon återförsäljare i Sverige. 

Vi nöjer oss därför med ET-modellen med det traditionella planlösningskonceptet.

Vår testbil har en främre bäddbar tvåsittssoffa med bord. Duon bekväma singelbäddar finns bak, som tillsammans med extradynor kan konverteras till en dubbelsäng. Kök och hygienutrymme är placerade i mitten.

Hobby Maxia Van 680 ET - sängläge
Snyggt och bekvämt sovrum. Lägg märke till de ljuddämpande filtmattorna i väggar och tak.

Den ljusa och inbjudande inredningen i kombination med snygga snickerier, textilier, handtag och beslag känns mer påkostad i det här fordonet jämfört med genomsnittet på marknaden. 

Med dubbelgolv, textil- och ljuddämpande panel i tak och väggar, isolering med 60 procent återvunnet fibermaterial och skandinavisk design får vi en stor portion premiumkänsla. Den dimbara bodelsbelysningen ökar feel good-faktorn ytterligare.

Köket består av en tvålågig spishäll (gasol), vask, kran med enhandsgrepp samt ett golvplacerat 90-liters kompressorkylskåp från Dometic med dubbelhängd dörr och frysfack. I köksenheten finns också djupa, utdragbara mjukstängande förvaringslådor med plats för diverse matvaror och husgeråd.

Hobby Maxia Van 680 ET, uppfällda sängar
Med uppfällda sängar är det gott om stuvutrymme bak.

Ytterligare stuv- och förvaringsutrymmen finns i överskåpen, såväl i den främre bodelen som i sovrummet samt över förarhytten. Lägg därtill ett stort garage med plats för campingmöbler, grill med mera. Vi noterar ett kompakt tvättutrymme med toalett, smart infällbart handfat och dusch. Extra plus till toalettskåpet som sväljer diverse hygienartiklar.

Pjäsen är en tungviktare med tjänstevikt på drygt 3 300 kg. Med totalvikten 3 500 kg är den avsedd för två resenärer. Den begränsade lastvikten i standardformatet är inte mycket att skryta med. Fordonsvikten kan höjas till 3 850 kg, vilket innebär betydligt mer lastvikt och att fyra personer kan ge sig ut på äventyr tillsammans.

Bilen vi ska till att prova har just nämnda höjda totalvikt, motor på 177 hästar, 8-stegad automatlåda, elektroniskt
stabiliseringsprogram, ABS-bromsar, förarassistanspaket med bland annat avstånds-kontroll, nödbromsassistans och avåkningsvarnare. Med alla säkerhetssystem påkopplade är vi säkerhetsutrustade till tänderna och känner oss trygga bakom ratten.

Hobby Maxia Van 680 ET - kök
Praktisk köksenhet med utdragbara förvaringslådor, vask och två gasolbrännare.

Vi sätter oss till rätta i de bekväma, vändbara kaptensstolarna och bekantar oss med VW-panelen och infotainmentsystemets alla finesser innan vi drar i väg. De smala slingriga vägarna runt Hyssna är en perfekt miljö för att testa ekipagets köregenskaper. Vi tar oss över gupp och brunnslock utan minsta skrammel, vindbrus eller annat oljud. 

Den utmärkta isoleringen och de ljuddämpande väggarna i bodelen förhöjer helhetsupplevelsen och vi skriver dit en guldstjärna i protokollet. Utöver den omfattande standardutrustningen som bland annat ramfönster och släde till gasoltuberna finns även en lång tillvalslista med extra allt och lite till.

Det blir tummen upp för VW-chassit, körkomforten och den påkostade inredningen. I gengäld blir det tummen ner för låg lastvikt i standardformatet.

Hobby Maxia Van 680 ET - hygien och förvaring
Hygienutrymme i XL-format, men något knepig lösning gällande handfat. HÖGER: Gott om skåp med förvaring bak.
Hobby Maxia Van 680 ET - faktaruta
Rulla till toppen