Tabbert Cazadora 550 E: Elegant ersättare

Publicerad: 2025-03-06   Uppdaterad: 2025-03-03
Tabberts nya husvagnserie Cazadora står helt klart inför en tuff uppgift. Den ska nämligen axla Da Vincis populära mantel. Häng med när vi tittar till 2025-modellen 550 E.

Det har givetvis hänt mycket sedan pionjären Alfred Tabbert lät bygga sina allra första vagnar för lite drygt 70 år sedan. Trots många år på nacken följer varumärket alltjämt en röd tråd: känslan för kvalitet och kärleken till detaljer. 

Exempelvis gjorde Tabbert ett rejält avtryck inom husvagnsindustrin då de 2003 lanserade Da Vinci under pompa och ståt. Med koppling till högrenässansmästaren Leonardo och hans fulländade målningar Mona Lisa och Nattvarden erövrade de många husvagnsentusiaster. Men säg det som varar för evigt. 

Till modellår 2025 försvinner den omtyckta serien och ersätts nu av Cazadora där levande lyx kombineras med innovativ elegans.

Tabbert Cazadora 550 E - säng
En avdelning som genomsyras av komfort. Noterbart är att den ena singelbädden är dryga decimetern längre än den andra.

Syskonen är sex till antalet (på den svenska marknaden), alla av mellanstorlek: 490 TD (fransk säng), 550 DMK (barnkammarvagn med tvärställd dubbelsäng), 560 HTD (fransk säng och vagnsbrett hygienutrymme) samt tre olika singelbäddsvagnar – 460 E, 495 HE och vårt testobjekt 550 E. 

En innovativ nyhet som koncernen Knaus Tabbert Group slår på den stora trumman för är vatten- och luktfria Cleanflex. 

Ett system som innebär att vi kan säga hej då till toaletter som behöver tömmas i latrinen och i stället hej och välkommen till besparing av såväl vatten som utrymme, vikt och tid. Med hjälp av förseglingsbara och hygieniska påsar kan det ni ”gjorde på toa” numera kastas med annat hushållsavfall. Naturligtvis finns det fler användarvänliga komponenter än så.

Tabbert Cazadora 550 E, kök
Rak köksbänk med utfällbar skärbräda.

Vi kliver in i vagnen och möts av en sober och harmonisk miljö med mörkt träslag där kylskåpets front har fått
likadant faner för att optimalt smälta in i omgivningen. Slår oss ned i den bekväma soffan och kan inte göra annat än tummen upp för den unika, handtillverkade väggpanelen samt tillhörande ”fotovägg”. Det sistnämnda är ett synnerligen charmigt inslag som lanserades redan i fjol. Här bör det även tilläggas att du som kund kan få ett fönster som alternativ till väggpanelen. 

När det gäller komfort är det inte enbart sittgruppen som imponerar. Sovdelningen bjuder på godsaker som ribb-botten av massivt trä, watergelmadrass och tallriksfjädrar för optimal bekvämlighet. Så kallad touch-belysning finns i både vagnens front- och akterparti. En touch – belysning, två – blått nattsken, tre – släck. Att få med sig all packning är som alla vet även det en viktig punkt.

De mest skrymmande prylarna tar givetvis plats under singelbäddarna där det är tomt till 75 procent. Garderoben är rymlig och vid avdelningen för samkväm finns halva dussinet överskåp som sväljer det mesta.

Tabbert Cazadora 550 E, tallriksfjädrar
Högkvalitativa tallriksfjädrar gäller i singelbäddarna.

Och får dina saker inte plats där erbjuder ”sovrummet” samma antal förvaringsskåp. Vi får heller inte glömma bort att Cazadora har blivit utrustad med konceptet FoldXPand (bakpartiet). 

Kök och toa då? Inte mycket att anmärka på, utan allmänt användarvänligt.

Hur kommer då Cazadora klara av att ersätta Da Vinci? Utvecklingen går framåt, husvagnsindustrin inget undantag. Vad vagnen heter har nog mindre betydelse i sammanhanget – det är dess kvalitet som spelar huvudrollen. Och den uppgiften klarar nya, fräscha Cazadora med bravur.

Tabbert Cazadora 550 E; toa och faktaruta
Trevlig detalj med rund spegel.
Rulla till toppen