Hymer Venture S: Konceptbil blev verklighet

Publicerad: 2025-04-07   Uppdaterad: 2025-04-04
Under pompa och ståt och stort hemlighetsmakeri avtäcktes koncepthusbilen Hymer VisionVenture i samband med mässan Caravan Salon i Düsseldorf 2019. Tre år senare fanns bilen med i tillverkarens ordinarie sortimentportfölj – fast då under nuvarande benämning Venture S. Häng med när vi kikar på ett fordon som bjuder på förföriska former och en hel del innovativa lösningar.

Alla ni som har kört en enduromotorcykel på asfalt vet hur det känns. Däck med nabbar ger inte samma komfort. Nej, grovmönstrat ter sig bäst på grus eller i svårframkomlig terräng.

Döm om vår förvåning då provkörningen faktiskt blev behagligare än vi hade förväntat oss. Kanske hade det med den mjuka gummiblandningen att göra? Det är spännande och kul att ratta en husbil som kan ta sig fram över stock och sten. Samtidigt får vi passa oss. Allemansrättens regelverk är på fotgängarnas sida, inte på de bilburnas.

Hymer Venture S, kök
Notera den extra arbetsytan i köksavdelningen.

Då vi har med Mercedes att göra är naturligtvis bilen fullsmetad med alla möjliga assistanssystem. Med 120-liters färskvattentank (inkluderat filter), solpaneler (3 x 115 watt), laddningsbooster och inte mindre än fyra litiumbatterier (80 Ah/styck) uppger dessutom tillverkaren att självförsörjningen av el är säkrad i tio dygn. 

Venture S har ett kaxigt, tilltalande utseende. Utan att överdriva är det en husbil som till och med får ”vanligt” folk att vända sig om. Samtidigt bör det understrykas att Hymer har sammanfört det absolut bästa från två världar. Ett tufft yttre har med fingertoppskänsla kombinerats med ett smakfullt, modernt interiört designspråk. 

Men de utmärkande egenskaperna sitter inte enbart i utseendet. När vi hämtar bilen hos Hymer Center Stockholm Norr visar ansvarige Peter Hansen upp ett antal genomtänkta och synnerligen smarta lösningar.

Hymer Venture S, sovalkov
Sovalkov som står emot många minusgrader. 
Hymer Venture S, bioduk
Naturligtvis finns även bioduk och tillhörande projektor.

Det första som slår mig är emellertid interiörens rymd. För att vara ett kort och smalt fordon känns det nästan besynnerligt hur mycket yta det finns vid entrén/köket. 

Förklaringen är inte långt borta. På väggen i hallen sitter en vridbar knapp. Med den kan utrymmet i toa/duschavdelningen justeras med cirka 30–40 cm via en utskjutbar väggmodul.

Konkret betyder det stor boyta när platsen inte används, eller stort svängrum när du väl är på toa. Fiffigt är bara förnamnet! Även vridbar handfatsvägg? Jajamensan!

Nästa smarta drag som Hymer har skapat är arbetsplatsen bakom passagerarstolen. I ett skåp finns ett dolt skrivbord som du enkelt vecklar ut på en handfull sekunder. Vips, och ett skrivbord inkluderat bra belysning finns till förfogande.

Hymer Venture S, interiör
Stilrent och med ett synnerligen modernt designspråk.

En liknande lösning ser vi i köket där vi snabbt trollar fram mer arbetsyta genom att placera en extra ”skärbräda” på en av de utdragbara kökslådorna. Här pratar vi enkelt och praktiskt, samt synnerligen plastbesparande i stället för att alltid ha en skrymmande diskbänk. Den ”kaklade” väggen bakom blandaren är estetiskt tilltalande, likaså de utanpåliggande brännarna.

Sedan har vi det där med trappan. Jo, ni läste rätt. Det är trappa upp till sovalkoven, och inte en stege. Kliver upp på övervåningen och inspekterar den horisontella avdelningen för nattbruk som har ett lufttrycksdrivet pop-up-tak. 

Själva alkoven är konstruerad av samma material som krockkuddar består av. Mycket god ljud- och dito värmeisolering utlovas. Dessutom noterar vi en andningsbar, dubbelkärnig madrass av premiummodell samt reglerbart varmlufts-utblås.

Hymer Venture S, arbetshörna
Att arbeta i sitt fritidsfordon har blivit allt vanligare. 

Enligt mätningar står sovrummet pall för minst minus 20 grader, vilket innebär att resenärerna kan vintercampa även i den svenska fjällvärlden under den kallaste årstiden. Just vi den tidpunkten är det kanske inte direkt läge att använda sig av nästa guldkorn – det öppningsbara bakpartiet. 

Fast under sommarhalvåret pratar vi första parkett till himmelriket. Badbryggan, alltså plattformen bak och ditt privata soldäck, är tillverkad för att klara av en belastning på 350 kg. Alltså kan ishinken med kall öl hänga med.

Avslutningsvis är det nästan lite svårt att sätta en etikett på Venture S. Måhända är beskrivningen från Christian Bauer, styrelseordförande för Hymer GmbH & Co. KG, den mest passande:

–Vår innovation är en helt ny kategori av husbil; den perfekta kombinationen av livsstil och krav, lägereld och hightech i ett
aldrig förr skådat fordon.

Hymer Venture S, dusch och faktaruta
Ett minst sagt elegant duschutrymme.
Rulla till toppen