Polar Blackline 680 BSA: Lyxigt för två

Publicerad: 2025-07-03   Uppdaterad: 2025-07-02
Det har varit en tung period för husvagnsförsäljningen i Sverige. Men det finns ett företag som helt klart simmar mot strömmen – Polar. När alla andra varumärken i så kallad hög position tappade mark under fjolåret visade Polar positiva försäljningssiffror.

Innan vi tar oss an populära Blackline 680 BSA ska vi kika lite i backspegeln. Det har nämligen skett en makalös utveckling hos Sveriges nordligaste husvagnstillverkare. Det började 2018 med ett minst sagt vågat grepp. 

Då förvandlade Polar sin evigt blåvita kostym till att bli svartvit. Ni minns säkerligen lanseringen av Customized där du som kund själv fick vara med och ”skapa” innehållet i just din vagn. Succé? You bet!

Polar Blackline 680 BSA, exteriör

Till 2024 kavlade Polar på nytt upp ärmarna. Då var det dags att täcka av de exklusiva jubileumsvagnarna. De überfräcka, orangea aluminiumfälgarna spann en röd tråd med tidernas begynnelse och Polars allra första alster 60 år tidigare. På en och samma gång doftade det nytänkande och modernt i en smakrik kombination med gammal hederlig retro. Succé? You bet – igen!

Men tro inte att ”Mårten”, Sara & övriga på utvecklingsavdelningen var nöjda där. Ligga på latsidan har uppenbarligen aldrig varit deras grej. Det som görs bra kan göras ännu bättre, och det som designas coolt, kan bli ännu coolare – eller? Jo, så är det.

Beviset på detta fick vi vanliga dödliga ta del av på mässorna Stora Nolia och Elmia i fjol. Nya Chimera (se utgåva 12/2024 då vi skrev om 750 FDCL) är ett mästerverk som närmast kan beskrivas som en liner fast i husvagnstappning.

Polar Blackline 680 BSA kitchen
Exemplarisk köksavdelning med bland annat utdragbar skärbräda och källsorteringskärl. 

Med facit i hand undrar vi – vad står näst på tur? En sak är nämligen säker: Från att ha varit lite typiskt svenskt (läs trista och pålitliga) har Polar nu steppat upp och blivit ett av de mest innovativa och intressanta premiumvarumärkena på hela husvagnsmarknaden. 

Vi lämnar det som har varit och riktar i stället blicken mot Blackline 680 BSA. En serie som har fått en ny exteriör färgsättning med silverdetaljer. Interiört gäller mörkbrun folie, gråa luckor och även här detaljer i silver. Det mest anmärkningsvärda är dock inte det propra utseendet. Nej, det är att vagnen har tappat hela 57 kg jämfört med fjolårets upplaga. Japp, ni läste rätt.

Polar Blackline 680 BSA, sängar
”Riktigt snygg”, sade de allra flesta som stoppade in nosen och tittade.

Många kunder har haft en lättare 680-vagn på sin önskelista, och nu blev den verklighet, och det utan att de har tappat ett uns i dignitet. Justeringarna som har skett kan ses som uppdateringar i vad som är standard respektive tillval. Detta resulterade i en lättare vagn, som ändå är fullt utrustad med allt som ger husvagnslivet guldkant, fast här med silverdetaljer. 

En av komponenterna som inte längre går att välja är golvet. Men vad gör det när ljus, ”antik planka” är standard. Jösses, vad snyggt. I gengäld kan kunderna lägga sin röst på tre olika väggplattor och det dubbla antalet textilier.

Att den mäktiga U-soffan håller världsklass har vi skrivit förr och det blir ingen förändring i betyget den här gången heller. Vinkelköket är också en hit med induktionshäll, två utanpåliggande brännare, gasol- och mikrovågsugn samt en stor portion arbetsyta. Singelbäddar är populära, i alla fall hos den äldre generationen.

Polar Blackline 680 BSA, skidlucka
Praktiskt lastutrymme för hängivna vintersportare.

Och sedan har vi en lösning som har blivit mer efterfrågad – det vagnsbreda hygienutrymmet. Det fick lite av ett genombrott i samband med pandemin då många campare inte ville, eller vid vissa tillfällen inte ens fick, besöka servicehusen. 

Hur sammanfattar vi då allt detta? Här handlar det om lyx för två personer som önskar ha en vagn uppställd likt en stuga som kan användas året runt.

Mycket pengar?Jag skulle vilja vända på resonemanget och säga: Var hittar ni en toppmodern och sprillans ny sommarstuga med alla tänkbara faciliteter för under en mille?

Polar Blackline 680 BSA; toa och dusch
Som synes är det gott om plats i toalett-avdelningen. Rymlig duschkabin i det vagnsbreda hygienutrymmet. 
Polar Blackline 680 BSA, faktaruta
Rulla till toppen