Kabe Royal 780 BGXL: Vinterboende i husvagn

Publicerad: 2026-04-28   Uppdaterad: 2026-04-25
Funkar det verkligen att bo i husvagn under skidsemestern? Och hur upplevs komforten inomhus när termometern ute visar 18 minusgrader? Vi har bott en vecka i Tandådalen i en KABE Royal 780 BGXL.

Laguppställningen för vår Sälenresa är undertecknad, min sambo och vår fyraåriga dotter. Vi är varken vana vintercampare eller rutinerade skidsemestrare, men nu ska vi alltså spendera en februarivecka ihop på Sveriges mest populära skiddestination.

Uppskattad förvaring för skidfrälsta.

Kylan biter i ansiktet och den packade snön knarrar under våra fötter när vi för första gången drar upp dragkedjan till vintertältet. Inne i husvagnen möts vi av 20 grader och stämningsfullt ljus från LED-listerna på överskåpens undersida. Vi hänger upp jackorna på kroken innanför entrén och slår oss ner i vardagsrummet.

Här sitter vi riktigt bekvämt i den exklusiva sittgruppen som givetvis också kan bäddas ner till en stor säng. Det behöver vi dock inte göra, tack vare en fransk bädd allra längst bak i fordonet. Dessutom ståtar denna modell med en rymlig våningssäng i mitten av vagnen, vilket gör den till en ”barnkammarvagn”. Med draperiet fördraget förvandlas den i princip till en koja, vilket dottern givetvis upptäcker på ”två röda”.

Storslaget kök med både ugn och grill.

Mittemot våningssängen finns även en bäddbar dinett. Med det sagt kan mittdelen av husvagnen fungera som en egen sektion för barnen, där de kan rita, pyssla med mera.

Hygienrummet är placerat längst bak, intill den nyss nämnda dubbelsängen. Här finns gott om plats liksom bra förvaring och praktiska detaljer som exempelvis en handdukstork. Köket har sin hemvist mittemot entrédörren. Spisen har tre brännare (gasol) och en kokplatta (el). 

Här finns även en gasoldriven ugn med grillfunktion, liksom ett stort kylskåp på bekväm höjd. Arbetsytorna i köket är rejält tilltagna och med locket ovanpå diskhon blir de ännu större. När vi har bott i husvagnen några dagar prövar vi att tillaga djupfryst pizza i ugnen. Den blir perfekt krispig och det känns riktigt lyxigt att sätta tänderna i en rykande nygräddad pizzabit när istapparna hänger utanför frontfönstret.

Kabe Royal 780 BGXL,  fransk säng
Fransk säng med kvalitetsmadrasser.

Apropå kylan; trots att utomhustemperaturen går upp och ner – och når 18 minusgrader som lägst – märker vi inte av ett skvatt av dessa pendlingar. 

Inomhus har vi 20 stadiga grader, som vi har knappat in på huvudpanelen innanför entrédörren. Golvvärmen höjer såväl mysfaktorn som komforten ytterligare. Det är tydligt att vagnen är byggd för vårt nordiska klimat, vilket Zac Karlsson, försäljningsansvarig för KABE i Sverige berättar mer om:

– Sandwichkonstruktionen i kombination med vattenburen centralvärme och golvvärme gör att KABE-vagnarna står emot kyla och behåller värme oerhört bra. Dessutom har de konstruerats för att optimera värmespridningen, med ett golvvärmesystem som är ihopkopplat med konvektorsystemet samt anpassad inredning. Det gör att luftströmmarna har fri passage genom hela konstruktionen.

Kabe Royal 780 BGXL, våningssäng
Barnens kryp-in, som även skribenten till denna artikel fick prova på. 

Kvällstid blir det än mer tydligt att detta är en perfekt husvagn för småbarnsfamiljen. Efter att vi har nattat dottern kan vi med hjälp av en utskjutbar rumsavdelare stänga till mot vardagsrummet. Återhämtningen nattetid får också ett stort plus då den franska bädden har en spiralmadrass på tolv centimeter, plus en bädd-madrass som mäter sex centimeter. 

Vissa nätter blir jag dock lite less på att behöva anta formen av en krumvuxen fjällbjörk, efter att dottern har knatat över till vår säng och stökar runt i sömnen. Då flyttar jag i stället över till våningssängen. Den är något hårdare, men utrymmet är fullt tillräckligt för en reslig man och jag kan utan problem ligga helt raklång här. 

När veckan är slut och vi ska packa ner kuddar och täcken i det stora förvaringsutrymmet under dubbelsängen, hittar vi en dammsugarslang där. Denna kan kopplas in i ett uttag under stora sittgruppen – och vips så har vi en kraftfull centraldammsugare. 

Välutrustat hygienutrymme. HÖGER: Garderob med droppskål och ventilation.

När allt är städat och klart kan vi konstatera att komforten i KABE Royal 780 BGXL är enastående. Vi har haft det varmt och skönt, sovit bra och det har aldrig känts trångt. Packningen har vi med lätthet kunnat stuva in i alla garderober och skåp – och tack vare skidboxen och vintertältet har all skidutrustning kunnat förvaras utanför vagnen. 

Enligt vår uppfattning är en modern vinterbonad husvagn av den här storleken nästan jämförbar med en liten fjällstuga. Och då har vi inte räknat in att husvagnen kan dras till nästan vilken semesterdestination som helst – året runt.

Fotnot: Niclas och hans familj har bott i en KABE Royal 780 BGXL från 2023. Årets modell har exakt likadan planlösning men skiljer sig genom designen på exteriör och interiör samt några uppdaterade produkter såsom kylskåp, köksblandare och tv-fäste.

Kul för de yngsta att ha en egen avdelning för lek och stoj. HÖGER: Högkvalitativ sittgrupp, som gjord för skönt ”häng” på kvällskvisten.
Kabe Royal 780 BGXL, faktaruta
Rulla till toppen