Ny bok: Tyska avstickare

Publicerad: 2008-05-08   Uppdaterad: 2023-04-18
Inspiration och praktiska tips för resor i Tyskland, det presenteras i en ny bok av Anders Witt.

Tyska avstickare är titeln, och författaren förmedlar erfarenheter han har gjort under sina otaliga resor i Europa.

Anders Witt skrev för några år sedan boken Husbil i Europa, där han också delgav sina läsare upplevelser han själv hade i bagaget.

– Det här är ingen guidebok i vanlig mening, utan en blandning av inspiration, stämningar och lite praktiska tips. Jag funderar också en hel del över det som jag ser och upplever. Jag läser på historien och ibland försöker jag dra en och annan slutsats, säger Anders Witt.

Han berättar att boken för läsaren till världsstaden Berlin. Men också till den lilla sömniga småstaden Fritzlar och till Point Alpha, friluftsmuseet som påminner om järnridån som låg över landskapets mjuka kullar för ett par decennier sedan. Trettioåriga kriget, 1900-talets världskrig samt historien om hur Tyskland repade sig och till slut enades och nu åter funnit sin roll i Europa, det tycker Anders Witt är en historia värd att berätta och begrunda.

– Tanken är att inspirera till egna upptäckter, egna äventyr. Att inte alltid sikta långt och bara åka förbi, avslutar Anders Witt.

Boken beställas direkt från förlaget via webbsajten www.tyskaavstickare.se eller per telefon 011-61497.

Boken kostar 155 kr vilket inkluderar moms och porto. Tyska Avstickare kommer ut under maj månad i bokhandeln och via nätbokhandlarna.

Av: Ingela Svenson

Ny bok: Tyska avstickare
Ny bok: Tyska avstickare

Rulla till toppen