Läge – 3
Kör E45:an, ta sikte på avfarten mot Åmål centrum. Efter drygt 3 km har du kommit fram till en av Dalslands charmigaste småstäder med många vackra gamla byggnader, ett pampigt stadshotell, en mysig gågata, härliga promenadstråk och blomsterprydda parker. Under sommarmånaderna lever staden upp. I gästhamnen, där även ställplatsen finns, är det ett härligt folkmyller på kajerna och i restaurangerna längs sjökanten, framför allt under kvällarna. Försök gärna pricka in ett besök när Åmåls Bluesfest arrangeras (10–12 juli, 2025) med internationella gäster. Då får vistelsen lite extra knorr.
Service/standard – 2
Toaletter och duschar finns tillgängliga i en rödmålad barack på området. I nära anslutning till den kan du även hämta färskvatten och tömma latrin. På andra sidan hamnen ligger Åmåls turistbyrå, och på baksidan av denna ett modernare servicehus med wc, dusch samt tvättstuga med tvättmaskin och torktumlare. Dessa kan nyttjas fritt av gästerna, det
ingår i ställplatsavgiften.
Uppställning – 3
Själva ställplatsen består till stor del av en grusad parkeringsplats med utrymme för cirka 100 fordonsekipage. Elanslutning erbjuds inte! Här bor du granne med gästhamnen och fritidsbåtarna, och kan njuta av bedårande utsikt över sjön och den lilla charmiga staden. Från platsen har du bara en kort promenad till restaurangerna och övrigt utbud (butiker, livsmedel, apotek, systembolag) i stadens centrum. Pluspoäng för läget och den vackra miljön.
Allmänt – 3
Vad gör en typisk Åmålsbo en sommardag? Går och badar naturligtvis. Men det finns också en del kuriosa som kan vara kul att känna till. Som till exempel att läraren, journalisten och författaren Ida Bäckmann var född här. Efter sin lärartjänst reste hon runt i Ryssland och i Östeuropa och blev krigsreporter. Mest känd är hon troligtvis för böckerna Gralsökaren, om Gustaf Fröding, och Mitt liv med Selma Lagerlöf. Hon var vän med båda och ville gifta sig med Fröding. I nutid tänker vi väl ändå mest på Lukas Moodyssons film Fucking Åmål från 1998, trots att den faktiskt till stora delar spelades in i Trollhättan.











