Royal 540 är den näst minsta modellen i sin syskonskara. Där finns totalt 16 olika modeller: från 520 till en trio tandemaxlade 780-vagnar. Även om vårt testobjekt inte är någon bamsing, det är tveklöst en vagn för två personer, så är komforten, utrymmet och utrustningsnivån i världsklass. Mina damer och mina herrar, här pratar vi 12,7 kvadratmeter glamour för två.
Vagnen vi ska ta i besittning står redo när vi anländer till Caravanhallen i Haninge, strax söder om Stockholm. Värmen har de redan slagit på och medan andra spekulanter har klätt sig med mössa, vantar, halsduk och vintertåliga jackor – tvingas jag att ta av mig för att inte svettas. 20 behagliga plusgrader inne och sju bistra minusgrader ute, halleluja!

Som bekant är Alde:s världsledande, vattenburna värmesystem bara en av många komponenter som förtydligar att det här handlar om högsta möjliga produktkvalitet och dito boendekomfort. Exempelvis har golvvärmesystemet hela fyra slingor. Sug på den karamellen!
En annan godsak är avdelningen för samkväm. I Royal 540 GLE finns nämligen två separata schäslångliknande sitt- eller liggplatser och dessa bjuder på något utöver det vanliga gällande komfort.
De har utrustats med nackstöd som kan justeras både på höjden och i sidled. Belysningsarmaturen inkluderar USB-laddningsuttag och under mig finns centraldammsugare. Överskåpsluckorna saknar beslag och högtalarna har mycket elegant integrerats med själva skåpen.

I härlighetens namn är bekvämligheten så pass övertygande att jag helst inte ens vill resa på mig och syna övrig inredning. Nej, en god bok och en påse saltlakrits hade suttit som en smäck. Dessvärre är jag ute på jobb och plikten kallar (även om det bär emot).
Som jag nämnde inledningsvis är detta Royals näst minsta fordon och av den anledningen är köksavdelningen inte lika stor som de är i många av syskonvagnarna. Utrustningsnivån är emellertid i toppklass. Vad sägs om fläkt, gasolgrill, kompressorkylskåp, utdragbar skärbräda och källsorteringskärl.
Även hallen mitt emot imponerar med trådlös laddare, vitrinskåp, garderob med trådkorgar, takventil och droppskål. Den utdragbara kylboxen under kylskåpet kommer med all säkerhet många att tycka om.

Toalettutrymmet erbjuder i sin tur duschmöjlighet och det är exemplariskt med utrymmen för diverse hygienattiraljer.
Att sova bra är nödvändigt för att fylla på med ny energi. Det råder inga som helst tvivel att KABE lägger mycket krut även på det horisontella.
Utöver dubbla kvalitetsmadrasser (totalt 18 centimeters tjocklek) med uppfällbar huvudände noteras även stoppad sänggavel (mockaimitation), vädringsbeslag, hurts mellan de båda singelbäddarna samt läsbelysning med integrerade USB-laddningsuttag. Sanna mina ord, bättre än så här kan det knappast bli.

Visst, smakar det så kostar det. Närapå trekvartsmiljon för en husvagn kanske låter hutlöst mycket. Men ser vi det från perspektivet att vagnen kan användas som både stationär och mobil sommar- och vinterstuga med alla moderniteter inkluderade, ja då kommer kronor och ören att räknas på ett helt annat sätt.
Tänk att slippa klippa gräset, fixa grusgången, ansa häcken, se över takpannorna och måla staketet för fyrtioelfte gången – och i stället bara njuta av komforten och lyxen i en Royal 540 GLE KS.
Jag vet vad jag skulle välja, hur ser ni på saken?












