Under den perioden bjuds barn under åtta år på liftkort, skidskola, skidhyra, lunch och present. Dessutom får familjerna 20 procent på boendet.
– Det känns bra att fylla anläggningen med barn som är sugna på lite fjällmagi under veckor när det finns ledig kapacitet, säger Torbjörn Wallin, vd för Idre Himmelfjäll.
Anläggningen har växt snabbt sedan premiären 2019. I år bygger externa investerare för att få över 700 nya bäddar i moderna stugor och lägenheter som Idre Himmelfjäll förmedlar.
Bland årets nyheter för barnkategorin kan nämnas en Funpark i de alpina backarna ovanför stolbanans dalstation och en ny skogsslinga som går i mysig ”trollskog” från toppen av Valhallia express ner mot Topphedenområdet.