Läge – 4
Axmar Brygga är belägen endast 10 minuter från E4:an, ungefär 5 mil norr om Gävle, på gränsen mellan Gästrikland och Hälsingland. Där buskaget öppnar upp möts vi av en ställplats inbäddad av naturen, med utsikt över skärgården och en unik fiskrestaurang. Här samsas båtarna i den lilla gästhamnen med husbilarna på grusparkeringen.
Service/standard – 4
Ställplatsen är en större grusplan, inte särskilt mysigt men funktionellt. Servicehuset hittar gästerna på ena sidan av
parkeringen. Vi bockar av toaletter, duschar, diskrum och tvättmöjligheter. Strax utanför finns tömning av latrin och gråvatten, påfyllning av färskvatten och en mindre sopsortering.
Uppställning – 3
Intill restaurangen finns 30 platser med el och åtta utan, samtliga på ett jämnt grusunderlag. Ekipagen står i rader och även om platserna är större än på en vanlig parkering, är vi tveksamma om där är några fyra meter mellan fordonen. Det känns väldigt trångt på sina ställen, störst utrymme finns längst bort från sjön och längs ena sidan.
Allmänt – 4
Här är det viktigt att parkera husbilen centrerad med registreringsskylten mot platsnumret, annars får inte alla ekipagen plats som det är tänkt. Är platserna vid restaurangen upptagna, finns det obegränsat med utrymme för ytterligare drop-in vid Torget (Ladan intill Engelska parken), cirka 600 meter bortom restaurangen. Alla gäster på ställplatsen bjuds på kaffe och kakor i den särskilda loungen, längst in i restaurangen. Den som är sugen på ny bekantskap frågar efter ”Husbilsbordet”. Dessa personer placeras sedan vid samma bord under sin middag. Helt klart ett roligt initiativ. Vid detta bord erbjuds dessutom gratis fördrink samt kaffe efter maten.











