Allt fler nya husbilar har LED-belysning i strålkastarna vilket ger bättre ljus och därmed säkrare körning.
Tekniken har tagit stora steg framåt och idag är eftermarknadslampor billigare än för några år sedan med en ljusbild som är lika bra som den standard-monterade LED-lampor ger.
Hur mycket bättre blir då ljuset om du eftermonterar LED-lampor i en äldre husbil istället för traditionella glödtrådslampor?

HÖGER: En vanlig glödtrådslampa ger med denna mätare och på detta avstånd 2 720 lux medan en LED-lampa ger 3 270 lux, hela 20,2 procent mer.

Utan att göra anspråk på att det skulle vara vetenskapligt genomförde vi ett enkelt test med hjälp av en ljusmätare till en kamera. Förbättringen av ljusflödet blev hela 20,2 procent enligt mätaren, men vid en testrunda upplevdes ökningen som ännu större.
Kanske berodde det även på att ljuset var vitare, med en färgtemperatur på 6 500 kelvin mot cirka 3 200 kelvin i en vanlig H4.
Nu är det inte lagligt att eftermontera LED-lampor, men det kanske kommer att bli det inom en inte alltför avlägsen framtid. Det finns ett nytt EU-reglemente som föreslår att det ska bli tillåtet att montera ersättningslampor av xenon LED-typ i strålkastare som idag bara är typgodkända för halogenlampor.
Fakta om LED
+ Bättre (uppmätt) ljusflöde
+ Imponerande (upplevt) ljusflöde
+ Enkelt att montera
+ Ingen ombyggnad av elsystem krävs
+ Låg strömförbrukning
+ Lång livslängd
– E-godkännande saknas, det vill säga lamporna är inte lagliga för gatbruk
– Dyra – räkna med 1 200 kronor och uppåt för två lampor av högsta kvalitet
Lampa | Ljusflöde i procent |
H4 55/60W | 100 |
LED 25/25W | 120,2 |