Robert Magnusson, försäljningschef på Bergholm, tillsammans med Lars Bergholm, på Elmia Husvagn Husbil 2022.
När Elmia Husvagn Husbil var tillbaka för första gången efter pandemin gjorde husvagns- och husbilsimportören Bergholm en stor satsning och visade upp drygt 100 fordon i en 5 300 kvadratmeter stor monter.
På Bergholm har man under de senaste åren sett en tydlig förändring i målgruppen som attraheras av fritidsfordon. En utveckling som påskyndats av pandemin och som tvingat många att hitta nya semestervanor.
– Det är gott om nya kunder och bredden är enorm. De uppskattar bland annat friheten och flexibiliteten och vill ha genuina upplevelser, gärna i naturen, förklarar Bergholms vd, Lars Bergholm.
Pandemin har också påverkat campingsäsongen, som inte längre har lika tydlig start respektive tydligt slut som förut.
– Vi använder vår campervan, husbil eller husvagn på nya sätt. Nu står vi inte bara på en camping utan tar fordonet till fotbollscupen, cykelloppet, fiskehelgen eller släktträffen, menar Lars Bergholm.
Trenderna speglade också Bergholms fordon på Elmia Husvagn Husbil. Till antalet var de i år fler än någonsin och många av nyheterna som presenterades riktade sig till de nya och bredare målgrupperna. Lars Bergholm ser ett växande intresse för små enkla fordon, och vill också lyfta fram ett helt nytt produktsegment – lätta, korta husvagnar som enkelt kan föras fram av en hybridbil – samt den nya fordonstypen som kan placeras mellan så kallade plåtisar och halvintegrerade husbilar.
– Vår leverantör Knaus Tabbert har specialiserat sig på att utveckla små, fräcka och äventyrliga husvagnar vars popularitet ökat tack vare smidig storlek, men även på grund av el- och hybridbilarnas lägre dragkapacitet. Vi har också en ny produkt, en "mini-halvintegrerad" husbil som byggs på Volkswagen. Perfekt för de som vill resa runt och kunna få med sig mycket packning utan att fordonets format är större än en campervan.
Fotnot: 2023 års nyheter togs emot väl och drygt 130 fordon såldes av Bergholm under den efterlängtade mässan.
På ett av Järvsös bästa lägen i direkt anslutning till barnområdet vid Järvsöbackens norra skidområde byggs nu Alpterrassen. En etablering på tolv lägenheter där barnfamiljer är i fokus.
Efter en sommar med den högsta beläggningen på många år storsatsar nu Borås camping med ett nytt och unikt boende – två glaskupoler.
Campingkedjan First Camp, fortsätter att växa. Nu har de gjort sitt tionde förvärv i landet då de förvärvar Århus Camping på Jylland.
Nästan varannan bilist, 45 procent, känner otrygghet inför att stanna på en rastplats under kvällstid. Nu vill Caroline Drabe, vd på Riksförbundet M Sverige, se ökade trygghetssatsningar.
Alla vet att det råder stort brist på nya husbilar hos många återförsäljare. Emellertid finns det alltid undantag – som i den nya lokalen hos Autohallen i Karlstad.
Priset som har delats ut 29 år i rad, har denna gång tilldelats Pater Noster i södra Bohuslän.
På Husbil- och husvagnsbranschens Riksförbunds (HRF) årsmöte valdes Per Nilsson till ny ordförande.
Kistamässan i Stockholm kommer att inleda 2023 med det tunga artilleriet – husbilar. Det har nämligen blivit klart att arrangemanget Husbil Stockholm hålls här 31 mars–2 april.
Hur såg registrerings-statistiken ut för nya husvagnar och husbilar under fjolåret? Har Sverige måhända två topplaceringar sett till hela den europeiska marknaden?
Nyinvigda HymerCenter i Lomma är en unik anläggning. De är nämligen först i Europa att vara godkänd av Mercedes.
I samband med mässan Caravan Salon var det premiärvisning för samarbetet mellan Hobby och Volkswagen. Något som har mynnat ut i plåtisen Maxia Van 680 ET.
Nu erbjuder den tyska tillverkaren Bürstner, under benämningen "Bürstner Individual", möjligheten till en professionell styling av nya Camper Van.
Både stölder av bilar och reservdelar minskar något i Sverige. Under årets första sex månader stals fem procent färre bilar (2 984 stycken), jämfört med motsvarande period i fjol.
Från fyra kvadratmeter till ett dussin. Låter det en smula märkligt inom campingfordonsindustrin? Inte om vi ska diskutera franska Beaurer.
Under den gångna våren fick KABE-återförsäljaren Erikssons Husvagnar i Stenstorp besök av ett par som har varit deras kunder sedan flera år tillbaka.
Få de senaste nyheterna från Husvagn & Camping direkt i din inkorg!
Beställ din prenumeration online och få tillgång till allt material inklusive vår databas på över 500 tester.
I din prenumeration ingår även digital e-tidning här på sajten eller på din iPad och Android-platta.
6 nr för endast 349kr - klicka här
Här hittar du 638 fristående campingplatser och 770 ställplatser över hela Sverige. Här krävs inget campingkort för att övernatta. Du hittar även 303 campingplatser anslutna till SCR, Sveriges Camping- och Stugföretagares Riksorganisation.
Saknar vi din favoritcampingplats?
Tipsa oss!
Köp Campingkatalogen!
Få Campingkatalogen bekvämt hemskickad, köp här.